Connect with us

Spravodajstvo

Základný kameň moderného výstroja – Gore-Tex

Publikovaný

on


Gore-Tex je notoricky známy materiál a hard-core outdoorový nadšenci z toho majú snáď vyrobené aj spodné prádlo. Čo to však ten Gore-Tex vlastne je?

Niekedy stačí v garáži niečím šklbnúť a…
Samotný materiál Gore-Tex majú na svedomí otec a syn Wilbert L. Gore (mimochodom predtým pracoval pre DuPont) a Robert W. Gore. V roku 1969 prišli s nápadom natiahnuť polytetrafluoroethylénové pásy (s ich naťahovaním prišiel už v roku 1966 Novozélanďan John W. Cooper, nuž každý máme nejaké hobby). Takže Wil a Bob v garáži naťahujú zahriate PTFE pásy, aby dosiahli roztiahnutý ePTFE ale nejde im to. V návale zúfalstva sa Bob rozhodol, že nebude postupovať pomaly a systematicky, ale že tým jednoducho trhne silou… a… podarilo sa. PTFE sa natiahlo o 800 %, na povrchu sa vytvorila mikro-pórová štruktúra, ktorá dáva materiálu Gore-Tex tie správne vlastnosti a bolo hotovo. Nasledovali patenty a v roku 1970 prvý súdny spor s firmou Garlock Inc. za zneužitie patentu. Robert W. Gore sa v roku 2006 dostal do U.S. Národnej siene slávy vynálezcov. Vidíte, niekedy stačí v garáži niečím šklbnúť a úspech sa dostaví sám.

O čom to ten Gore-Tex vlastne je?
 Ako som spomínal, tak tento materiál má povrch posiaty mikropórmi. To však nie je všetko. Gore-Tex sa skladá z dvoch vrstiev, pričom prvá je z expandovaného ePTFE. Na jeden centimeter štvorcový pripadá 1,4 miliardy pórov. Tieto sú približne 20 000 krát menšie ako kvapka vody, ale zároveň 700 krát väčšie ako molekula vodnej pary. Vďaka tomu má materiál výborné vlastnosti  v odolnosti proti počasiu a zároveň v odvetrávaní. V druhej vrstve je do ePTFE začlenená oleofóbna látka (odpudzujúca olej), ktorá umožňuje priechod vodnej pary ale zabraňuje priechodu znečisťujúcich látok, ako sú oleje, repelenty, kozmetické prípravky, potraviny a pod.

 
Dokonalý materiál na outdoorvé využitie
Základné vlastnosti Gore-Texu teda sú trvalá nepremokavosť, vysoká priedušnosť, extrémna odolnosť voči mrazu, odolnosť v ohybe a dlhá životnosť. Gore-Tex je vetruvzdorný. Závany vetra zachytáva štruktúra membrány, ktorá pod elektrónovým mikroskopom vyzerá ako kríky. Chová sa teda tak, že čím je silnejší vietor, tým je preň membrána neprestupnejšia. Pre ešte väčší komfort má spoločnosť W. L. Gore and Associates v rukáve ešte patent na technológiu Windstopper známu aj v našich outdoor predajniach.

Široké možnosti využitia
Gore-Tex sa využíva ako materiál na výrobu obrovského množstva vecí, cez klasické outdoorové oblečenie, medicínsky materiál pre stehy, cievne štepy, kolenné väzy a náplaste pri operáciách srdca. V roku 1981 letela posádka raketoplánu Columbia do vesmíru v oblečení vyrobenom z materiálu Gore-Tex. U motocyklov sa Gore-Tex využíva prakticky na všetky druhy oblečenia, bundy, nohavice, topánky a čižmy, rukavice a kukly.

Text: Jozef Jambor, archív autora
Článok bol publikovaný v časopise Motomazagín 3/2015.

Gore-Tex – Album k článku, Motomagazín 3/2015

Advertisement

Pridaj komentár

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Advertisement

Najčítanejšie

Partneri