Connect with us

Testy a recenzie

Arctic Cat Thundercat 1000 H2. Kde vlastne končia hranice? + video

Publikovaný

on

Pozrite si krátke video z prechodu skutočne ťažkého terénu.

Test Arctic Cat Thundercat 1000 H2

Text: M. Tamáši, foto: V. Brniak

Na prvý pohľad to možno tak nevyzerá, ale štvorkolky sú momentálne jedným z najdynamickejšie rozvíjajúcich sa odvetví motocyklového priemyslu. Tento trend podtrhuje nielen záplava značiek, ktoré sa venujú výrobe štvorkoliek, ale aj aktivita špičkových výrobcov, ktorí neustále prinášajú nové technológie a inovácie do tejto kategórie. Hranice sa tak neustále posúvajú vpred. Jedným z modelov, ktorý má na svedomí prepisovanie tabuliek je aj športovo-úžitkový model Arctic Cat Thundercat 1000 H2.

Americká značka Arctic Cat možno nepatrí v našich končinách medzi najznámejšie, no znalci snežných skútrov a ATV okamžite vedia o čo sa jedná. Počas 40-tich rokov svojej existencie sa Arctic Cat zaradil medzi úzku špičku renomovaných výrobcov a v súčasnosti ponúka špičkové štvorkolky prakticky vo všetkých kategóriách.

Jasný cieľ
Ak pred pár rokmi sa za vrchol považovala štvorkolka poháňaná veľkým jednovalcom +600 ccm, ktorý bol pôvodne vyvinutý pre nejaké enduro, tak dnes to už určite neplatí. Vývoj posunul techniku poriadny kus vpred. Motory sú vyvíjané špeciálne pre použitie na štvorkolkách a stále viac špičkových modelov sú väčšinou poháňané dvojvalcovým ?véčkom?. Zmeny sa však týkajú aj maximálneho zdvihového objemu motorov, ktorý sa na krátku chvíľu zastavil na hranici 700 – 800 ccm, no práve vďaka Arctic Catu to už nie je pravda. Cieľ bol v tomto prípade jasný ? vyrobiť najväčší a najvýkonnejší dvojvalec montovaný do štvorkolky. Výsledkom je motor o objeme 950 ccm, ktorý ponúka vysoké hodnoty výkonu a krútiaceho momentu a podľa slov výrobcu ponúka vôbec najlepšiu akceleráciu medzi športovo-úžitkovými štvorkolkami. Priznám sa, že po čase strávenom v sedle tejto štvorkolky nemám dôvod im neveriť. Masívny výkon si vyžiadali zmeny aj v konštrukcii podvozku a Thudercat je v porovnaní so 700-vkou o niečo dlhší (rázvor). Rozmery tejto štvorkolky určite patria medzi to najväčšie s čím sa môžete medzi štvorkolkami stretnúť a aj vďaka tomu máte pred Thundercatom rešpekt ešte skôr ako sa usadíte do sedla. Naopak pohľad na podvozok človeka okamžite upokojí a špičková technika v podobe štyroch nezávisle zavesených kolies, automatickej prevodovke s plynulým prevodom (variátor) vybavenej systémom brzdenia motorom, elektronicky aktivovaným náhonom predných kolies a uzávierky všetkých štyroch kolies je zárukou, že prebytky výkonu sa dajú bezpečne zvládať.

Rýchlo a ešte rýchlejšie
Ak som hovoril o rešpekte zo samotných rozmerov štvorkolky, tak celé sa to ešte znásobí po prvých metroch v sedle Thundercata. Prudké pridanie prináša akceleráciu, ktorá nepatrí medzi bežné zážitky na športovo-úžitkovej štvorkolke…

Celý test si budete môcť prečítať už v najbližšom vydaní Motomagazínu 06 / 2009, ktorý bude v predaji od 20. 05. 2009.

Arctic Cat Thundercat 1000 H2. Kde vlastne končia hranice? + video

2 komentáre

2 Comments

  1. AMIS

    14. mája 2009 at 17:46

    Zuzka moja neboj sa, ja ťa nevymením 😉

  2. VladiB

    16. mája 2009 at 6:00

    AMIS To myslíš fakt? Inak videl som tvoja bývalého – Intrudera ešte stále čaká na nového majiteľa, máš aj na Kingquade tak ošľahané gumy ako na tom introšovy?

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najčítanejšie

Partneri