Connect with us

Spravodajstvo

Pocta dakarskej legende – MV Agusta Lucky Explorer

Publikovaný

on

Dakar Rally patrila prvých desať rokov motocyklom z japonskej a nemeckej produkcie. O to väčšie prekvapenie musel spôsobiť Edi Orioli v roku 1990, keď sa mu podarilo víťazstvo vyfúknuť na motocykli značky Cagiva. Značky, ktorá vyrábala motocykle takmer tak dlho, ako samotná rely do Dakaru existovala. Strojom, na ktorom Edi zvíťazil bol motocykel Cagiva Elefant 900. Ale to bolo už dávno, a tak nám MV Agusta prináša poctu tejto legende v podobe projektu Lucky Explorer.

MV Agusta sa nakoniec vybrala aj do vôd dobrodružnej turistiky. Aj napriek tomu, že model Turismo Veloce sa charakteristikami približoval cestovnému enduru, asi nikto by sa s ním dobrovoľne nevybral mimo spevnené povrchy. Lucky Explorer je z celkom iného sveta a rovno v dvoch verziách ponúka možnosti skutočnej dobrodružnej turistiky.

MV Agusta Lucky Explorer 9.5

Motocykel je priamou poctou dakarskej legende. Výrobca očakáva, že model by mal mať off-roadové ambície. Pohonnou jednotkou je trojvalec s objemom  931 cm3, výkonom 121 koní a krútiacim momentom 102 Nm. Suchá hmotnosť 220 kíl. Maximálna rýchlosť je 240 km/h.

MV Agusta Lucky Explorer 5.5

U menšieho modelu bude pohonnou jednotkou dvojvalec s objemom 554 cm3. Výkon 47 koní a krútiaci moment 51 Nm. Váha by mala byť tak isto 220 kíl a maximálna rýchlosť 160 km/h. Ak ste teraz zakrútili očami nad „malým“ objemom, tak zbytočne. Dôvod je jednoduchý – pretože aj pôvodná Cagiva Elefant sa robila v niekoľkých kubatúrach.

Charakteristiky modelov Lucky Explorer možno na prvý pohľad nevybočujú z priemeru, ale keď si ich porovnáme v rámci triedy a typu motocyklov na trhu, tak dostaneme zaujímavé výsledky.

Aj napriek tomu, že okolo projektu Lucky Explorer zatiaľ neexistujú presné produkčné dátumy, samotný výrobca sa pustil týmto smerom a teda oba modely môžeme skôr či neskôr očakávať. A my sa rozhodne tešíme!

Advertisement

Pridaj komentár

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Advertisement

Najčítanejšie

Partneri