Connect with us

Turistické články

Týchto 5 tipov vás určite zláka na krátky výlet za netradičnými miestami na Slovensku

Publikovaný

on

Na Slovensku je veľa krásnych miest, ktoré sa oplatí navštíviť. Inšpirujte sa tipmi na zaujímavé lokality a spoznajte aj zatiaľ neobjavenú tvár našej krajiny . Navštívite miesta, o ktorých vie málokto. Vyberte sa na miesta vhodné na krátky výlet počas prázdnin.

Osamotený kostolík v poli

Foto

Ruina kostola sv. Stanislava, Zdroj: Wikipedia
Veža kostolíka sv. Stanislava ležala v už zaniknutej obci Miloj. Je poslednou spomienkou na túto stredovekú dedinku neďaleko Spišského Hrušova. História obce Miloj siaha až do roku 1255. Nikto nevie, prečo poľnohospodárska dedina zanikla. Pravdepodobne však vyhorela alebo jej koniec zapríčinil mor. Dnes vežu obkolesuje len pole.  Vychutnajte si pohľad na vežu pri západe slnka, stojí to za to.

 

Zádielska dolina

Foto
Zádielska dolina,
Zdroj: Wikipedia

Mnohými neobjavená je aj Zádielska tiesňava alebo v širšom zmysle dolina. Nachádza sa vo východnej časti Slovenského krasu, hneď za malebnou a turistickou obcou Zádiel. Zádielská dolina je najhlbšou tiesňavou na Slovensku a je dlhá približne 3,3 km. Tiesňava je miestami len 10 m široká a jej vápencové steny dosahujú relatívnu výšku cez 310 m. Toto miesta sa naozaj oplatí vidieť na vlastné oči.

Tip na cestu: V núdzi je dobré mať po ruke spoľahlivého pomocníka, napríklad takú non-stop asistenčnú službu k povinnému zmluvnému poisteniu, ktorá vám pomôže na cestách doma aj v zahraničí.

 

Klenot Starohorských vrchov

Foto
Kostol Premenenia Pána, Špania Dolina, Zdroj: Wikipedia

Vyrazte za dokonale fotogenickou Španiou Dolinou. Nachádza sa asi 14 km od centra Banskej Bystrice, v západnej časti Starohorských vrchov. Obcou preteká Banský potok, ktorý pokračuje úzkym údolím. Južne od obce sa vypína vrch Panský diel s rekreačným strediskom Šachtičky. Pri prechádzke obcou narazíte na súbor baníckych domov, predstavujúcich súvislú dedinskú zástavbu. Vďaka tomu sa obec v roku 1979 dostala do zoznamu pamiatkových rezervácií ľudovej architektúry.

Netradičný tunel z vojnových čias
Slavošovský tunel vznikol počas druhej svetovej vojny medzi rokmi 1941 – 1944. Je postavený v tvare S a jeho celková dĺžka je 2 401 metrov, pričom mal prekonávať hrebeň Revúckej vrchoviny medzi údolím riek Muráň a Štítnik.
Dostanete sa k nemu z Magnezitoviec alebo zo Slavošoviec. Vnútro zdobené vápencovými stalaktitmi pripomína jaskyňu. Na svoj pôvodný účel, ako tunel pre vlak, nikdy nebol využívaný a stala sa z neho turistická atrakcia. Slavošovským tunelom vás môže previesť dokonca aj sprievodca a konal sa tu už aj koncert.

Spomienka na zatopené obce

Foto

Veža kostola Narodenia Panny Márie, Liptovská mara, Zdroj: Wikipedia
Torzo kostola Narodenia Panny Márie v Liptovskej Mare pochádza z obdobia pred rokom 1200. Išlo o jeden z najstarších kostolov na Liptove. Veža kostola sa nachádza na kraji Liptovskej Mary a je neoddeliteľnou súčasťou liptovského regiónu. Pripomína 13 obcí, ktoré pri stavbe priehrady úplne zanikli. Okrem veže sa zachoval aj pôdorys pôvodného kostola, ktorý inšpiroval viacerých slovenských básnikov. Naplánujte si výlet a možno inšpiruje aj vás. Kópia kostola s použitím pôvodných detailov bola vybudovaná v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline.

Cez vagón ponad rieku

Vagónový most nad Slatinou
Zdroj: Wikipedia
Každý z nás pozná historické drevené či betónové mosty, ale počuli ste už o moste zo starého vagóna? Nachádza sa pri Vígľaši v okrese Detva a prejsť sa po ňom môžete počas prechádzky z Hájnikovej do Dolinky alebo opačne. Popod tento zvláštny most tečie rieka Slatina.

Piesok na Záhorí

Foto

Lokalita Bežnisko,  Šranecké piesky, Zdroj: Wikipedia

Za púšťou, prekvapivo, nemusíte chodiť ďaleko. Stačí sa vybrať na Záhorie. Šranecké piesky neďaleko obce Plavecký Štvrtok sú chráneným areálom pripomínajúci krajiny pri rovníku, teda až na tú teplotu. Piesok sem dávno dovial vietor z Moravy a odvtedy sa z tejto oblasti nepohol.

 

 

Týchto 5 tipov vás určite zláka na krátky výlet za netradičnými miesta

 

Pridaj komentár

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Advertisement

Najčítanejšie

Partneri