Connect with us

Spravodajstvo

Ducati vzdáva hold trojnásobnému šampiónovi F1 Ayrtonovi Sennovi limitovanou edíciou modelu Monster

Publikovaný

on

Jedinečný Ayrton Senna

Myslím si, že nie je nutné predstavovať jedno z najväčších mien dejín Formuly 1 a legendu – Brazílčana Ayrtona Sennu. Bol trojnásobný majster sveta v F1 a tragicky zahynul počas veľkej ceny v San Maríne na okruhu v Imole v roku 1994. Mal len 34 rokov, ale jeho meno rezonuje a navždy bude v histórii športu.

Čo ale veľa ľudí nevie, že Senna bol aj motorkár a mal rád značku Ducati. Najradšej mal svoju červenú Ducati 916.

Tamburello – 30 rokov

Je to presne 30 rokov od tragickej nehody, ktorá zobrala svetu úžasného športovca a človeka, ktorý bol podľa jeho neprekonaných rekordov kráľ okruhu v Monaku, kde sa priblížil k dokonalosti, ako nikto pred ním, ani po ňom.

Na počesť pamiatky uvádza Ducati limitovanú edíciu Monstera, ktorý vyzerá užasne a je v Ayrtonových farbách jeho legendárnej helmy.

MONSTER SENNA

Limitka s označením – MONSTER SENNAs cenovkou okolo 27 500 Eur.

Je založený na existujúcom stroji 937cc V-twin, ktorý prvýkrát prišiel v roku 2021. Má nápadnú žltú, zelenú a modrú farbu. Inšpirovaná ikonickým dizajnom pretekárskej prilby Senna, ktorá je poctou brazílskej vlajke.

Bude obmedzený na 341 kusov – pričom „3“ bude predstavovať jeho tituly v rokoch 1988, 1990 a 1991 plus „41„, čo znamená, koľkokrát stál na najvyššom stupienku pódia F1. Nielenže si športovec túto poctu jednoznačne zaslúži, ale musím povedať, že tá motorka vyzerá božsky. Bravo Ducati.

Každá motorka bude mať na tyčiach očíslovanú tabuľu, logá Senna na 14-litrovej nádrži a vzadu nápis „preteky mám v krvi„.

Nie je to prvý krát

Nie je to prvýkrát, čo Ducati vzdalo hold legende F1, keď v roku 1994 uviedlo na trh Ducati 916 SENNA. Samotný Ayrton si pred svojou smrťou 1. mája toho istého roku vybral decentnú sivú farbu a nápadné červené kolesá.

Keď sa nakoniec začala motorka predávať po zime, všetkých 300 motoriek sa predalo takmer okamžite. V rokoch 1997 a 1998 bolo opäť vyrobených ďalších 300 kusov.

Označenie 20th na výročie svojej smrti potom Ducati v roku 2014 vyrobila len 161 kusov Ducati Panigale 1199 S SENNA . S lakovacou prácou, ktorá zodpovedala pôvodným krásam deväťdesiatych rokov.

Senna bol skutočným fanúšikom Ducati, pretože sa stal blízkym priateľom Claudia Castiglioniho, vtedajšieho prezidenta Ducati. V roku 1990 dostal Ducati 851 SP ako uznanie za svoje pretekárske úspechy. Tiež vlastnil jeden z prvý červených Monstrov uvedených na trh v roku 1993. 

Čo je na limitke

Popri žiarivej karosérii je 840 mm sedadlo jazdca zakončenou tmavomodrou farbou. Pričom radiálne namontované predné brzdové strmene Brembo sú ukončené žltou farbou s čiernym textom. Malé pásiky žltej, modrej a zelenej nájdete aj na lesklých čiernych kovaných hliníkových ráfikoch, ako aj žlté pruhy na dvojitom výstupnom konci Termignoni. To bude zvuk mama mia.

Ako na všetkých moderných strojoch Ducati, získate po kúpe modernú elektroniku. Monster Senna bude dodávaná aj s certifikátom pravosti. Taktiež špeciálnym krytom na motorku aby sa predišlo podvodom s ich kópiami. Na motorke je plne nastaviteľný tlmič Öhlins a plne nastaviteľné predné vidlice Öhlins NIX 30. Ducati Monster Senna Edition má motor s objemom 937 ccm, ktorý ponúka výkon 111 koní pri 9 250 ot / min a maximálny krútiaci moment 93 Nm pri 6 500 ot / min.

Prajem si, aby som mal to šťastie a raz túto limitku videl naživo. Ja osobne oceňujem značky, ktoré dokážu vzdať hold ľudom, ktorí zanechali veľkú stopu v histórii svojím talentom a snahou a tým udržujú jeho odkaz nažive.

Ako sa páči MONSTER SENNA Vám? Jedna v garáži z tých 341 kusov by sa hodila, čo? Ale aj bez nej bude Senna žiť v našich srdciach navždy.

Advertisement

Pridaj komentár

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Advertisement

Najčítanejšie

Partneri