Connect with us

Spravodajstvo

"Ešpézetky" platia iba do konca roka 2004

Publikovaný

on

Polícia upozorňuje majiteľov motorových vozidiel, že podľa § 129 ods. 5 zákona 315/1996 o premávke na pozemných komunikáciách dopravný inšpektorát vyradí vozidlo z evidencie, ak jeho držiteľ po 1. apríli 1997 nepožiadal a ani do 31. decembra 2004 nepožiada o vydanie osvedčenia a tabuľky s evidenčným číslom.

Do konca roka si teda musia majitelia vozidiel, ŠPZ ktorých boli vydané pred 1. aprílom 1997 /ŠPZ bez štátneho znaku Slovenskejj republiky/, vymeniť tabuľky za tzv. euroznačky.

Pri výmene starých ŠPZ vodič musí vyplniť Žiadosť o pridelenie tabuľky s evidenčným číslom, ktorá je k dispozícii na okresných inšpektorátoch v mieste bydliska či priamo na krajskom inšpektoráte. Je potrebné predložiť tisíckorunový kolok za nové tabuľky a 150-korunový kolok za evidenčný úkon. So sebou treba mať technický a občiansky preukaz, osvedčenie o evidencii vozidla, doklad o povinnom zmluvnom poistení, doklad o technickej kontrole, pri vozidlách, ktoré podliehajú emisnej kontrole aj doklad o emisnej kontrole. Firmy musia priniesť aj výpis z obchodného registra.

AKO SA VYHNÚŤ ZBYTOČNÉMU ADMINISTRATÍVNEMU ÚKONU?

Majiteľom, ktorí chcú na svojich vozidlách vymeniť tabuľky s evidenčným číslom so štátnym znakom Slovenskej republiky za tabuľky so znakom Európskej únie, polícia oznamuje, že je to zbytočný úkon. Navyše pri ňom zaplatia 1000 Sk za tabuľky a 150 Sk ako administratívny poplatok.

Do konca roku 2004 je potrebné vymeniť iba staršie ŠPZ-tky, ktoré neobsahujú štátny znak Slovenskej republiky.

Tabuľky so štátnym znakom Slovenskej republiky sú naďalej v platnosti bez obmedzenia a občania sa nemusia obávať ich zrušenia. V praxi to znamená, že po 1. 1. 005 budú na území SR platiť dva druhy tabuliek s evidenčným číslom. So slovenským znakom a so znakom Európskej únie.

Centrálna policajná evidencia motorových vozidiel v prvom polroku 2004 evidovala takmer 600-tisíc nevymenených starých ŠPZ /bez štátneho znaku Slovenskej republiky/.

Viac ako 380-tisíc značiek si zatiaľ nevymenili vodiči osobných áut, nové značky chýbajú aj viac ako 6 600 dodávkam, viac ako 30-tisíc nákladným vozidlám a 3 880 ŠPZ musia vymeniť aj majitelia autobusov. Staré značky má napríklad aj viac ako 36 000 traktorov a viac ako 29 tisíc prípojných traktorov. Polícia ráta s tým, že najmenej tretina vozidiel vôbec nebude meniť ŠPZ za nové, pretože patria už neexistujúcim firmám či družstvám. Niektorí majitelia zrejme nechajú vozidlo v evidencii len do konca roka, pretože majú uhradené zákonné poistenia na celý rok.

Priebežnou výmenou starých ŠPZ sa majitelia vyhnú problémom, ktoré sa objavia koncom roka. Ak si vodiči značky včas nevymenia, ich vozidlo bude vyradené z evidencie. Znovuzavedenie je komplikované a drahé.

Zdroj – www.minv.sk
MV SR 21. 06. 2004, 06. 07. 2004

mjr. Mgr. Magda Krasulová, hovorkyňa Prezídia PZ, npor. Vladimír Gemela, zástupca hovorkyne Prezídia PZ

MVSR

Pridaj komentár

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najčítanejšie

Partneri